Blog

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı

Ahşap dekorasyonda doğru kombinlendiğinde yaşam alanında kusursuz bir görsellik sağlar. Ahşabın doğal dokusu sınır tanımayan bir güzellik sağlarken mobilyacılık sektöründe de en çok tercih edilen olmuştur.

Evini ya da ofisini dekore etmek isteyenler birbiri arasında uyum oluşturacak renkleri belirlemeye çalışırken bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Aşağıda ahşap renkleri ve bu renklerin mobilyalarda kullanımı hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

En Çok Tercih Edilen Ahşap Renkleri

Mobilyalarda en çok tercih edilen renklerin hangileri olduğunu belirtmek aslında zor olabilir. Çünkü çok farklı renk ve tonları arasında seçim yapmanız gerekiyor. Ahşabın zamansızlığı ve doğallığı göz önünde bulundurulduğunda ise özellikle ahşabın kendi renginin ilgi gördüğünü söylemek mümkündür.

Peki, bu renkler hangileri ve zihninizdeki soru işaretlerini giderecek olan renk hangisi?

Kül Rengi

Ahşabın en çok sevilen renkleri arasında bulunan kül rengi, doğal ve sade görünümüyle dikkat çekmektedir. Alıç yani dişbudak ağacından elde edilen bu ahşap rengi özellikle minimalist stilde çok fazla tercih edilmektedir. Kül rengini tarif edecek olursak mobilyaların ham hali şeklinde anlatabiliriz.

Huş Ağacı Rengi

Açık sarı ile bal rengi arasında bulunan bu renk özellikle aydınlık alan isteyenlerin tercihi olmuştur. Dayanıklı bir ağaç olmasından dolayı farklı mobilya türlerinde kullanılmaktadır. Yatak odası takımlarında bu ağacı sıkça görebiliyoruz.

İlginizi çekebilir: Modasının Hiç Geçmediği Koltuk Takımı Renkleri Hangisi?

Akçaağaç

Minimal dekorasyon denildiğinde en fazla tercih edilen mobilyalar arasında bulunan akçaağaç açık bir renge sahiptir. Kalitesi yüksek olan bu ağacın dayanıklı olması onun dolap, yatak ve sandalye gibi mobilyalarda kullanılmasına neden olmuştur. Akçaağaç tek başına kullanılabiliyorken ceviz gibi tamamlayıcı renklerle de bir arada kullanılabilmektedir.

Sedir Ağacı

Dayanıklılığı oldukça yüksek olan sedir ağacı, özellikle vintage tarzını tercih edenlerin seçtiği bir renktir. Yatak odalarına daha fazla hitap eden bu ağacın kızıllık oranı arttıkça mobilyanın estetik güzelliği de daha fazla öne çıkar.

Meşe Ağacı

En çok kullanılan ahşap renkleri arasında bulunan meşe, sıcak tonuyla ilgi çekmiştir. Doğal görünümü etkileyici bir özellik katarken neme karşı dayanıklı olması ise ağacın kolayca boyanabilmesine imkan sağlamıştır.

Pikan Ağacı

Daha önce duymamış olabilirsiniz. Pikan ağacı soluk kahve rengine benzer, yemek odası takımlarında daha fazla tercih edilen bu ağaç oldukça iddialıdır.

Maun Kırmızısı

Kırmızı ile kahverengi arasında bir renk olan maun ağacı, mobilya üretiminde de sıkça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Dayanıklı yapıya sahip olan bu ağaç hafif olmasından dolayı aksesuar yapımında da kullanılmaktadır.

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı

Ahşap Renkleri Nelerdir? Mobilyalarda Ahşap Renk Kullanımı

Ahşap Renkleri ile İlgili Seçim Yaparken Bilmeniz Gerekenler?

Yukarıda ahşap renklerine dair örnekler verdik. Bu renkler arasından dekorasyonunuza en iyi geleni seçebileceğiniz gibi kalite olarak da birbiri arasında tercih yapabilirsiniz.

Hangi ahşap mobilyayı alacak olursanız olun dikkat etmeniz gereken en önemli şey kalitedir. Evet, her ağacın kalitesi vardır, ancak her kalitenin de kendi içinde bir kullanım alanı söz konusudur. Bu nedenle seçtiğiniz mobilyanın özelliğine göre en yüksek kaliteye sahip olanı tercih etmeniz gerekir.

Ahşabın rengini belirlerken bütçenizi de göz önünde bulundurduğunuzu biliyoruz. Sitemizi incelerken hem fiyatları hem de hangi ürünün hangi malzeme kullanılarak yapıldığını görebilirsiniz.

Daha fazla ürün çeşidi için https://ravhome.com.tr/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.