Blog

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken 10 ipucunu sizinle paylaştığımız bu makalemizi okuduğunuzda satın alma sürecini iyi belirleyeceğiniz gibi fiyat konusunda da ekonomik bir seçim yapmış olacaksınız.

Koltuk takımı bir evi hem estetik hem de şık gösteren mobilyalar arasında yer alıyor. Günün yorgunluğunu atmak için kullandığımız koltuk takımları kalitesine göre dayanma süresine sahiptir. Bu nedenle kaliteli bir koltuk takımı hem kendi tarzınızı yansıtacak hem de uzun yıllar boyunca kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

Sözü uzatmadan aşağıda sizinle koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler neler paylaşalım.

Renk

Koltuk takımı seçerken ilk olarak doğru rengi seçmek gerekir. Evinizin dekoruna ve mobilyalarınıza uygun renk seçimi koltuktan uzun yıllar sıkılmamanızı sağlayacaktır. Renk seçiminde dekorasyona dikkat ederken leke ve kir göstermemesine de önem vermelisiniz. Beyaz gibi açık renkler her dekorasyonla uyum sağlasa da kiri göstereceğinden dolayı daha seçici olmakta fayda vardır.

Kumaş

Rengi belirlerken kumaşın cinsine de dikkat etmeniz gerekiyor. Her kumaş aynı kalitede olmadığı gibi kumaşın dokusu ve özelliği de kullanımı belirleyecektir. Bazı kumaşların kolay silinebilme özellikleri vardır. Dolayısıyla koltuk takımı seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de kumaşın cinsi olmalıdır.

Fiyatı

Renk ve kumaş konusunda karar verdikten sonra fiyat değerlendirmesi yapmanız gerekir. Her firmanın koltuk fiyatları birbirinden farklıdır. Seçeceğiniz koltuk takımı ekonomik olmalı ancak işin ucuzuna da gidilmemelidir. Her ürünün bir fiyatı vardır. Dolayısıyla seçeceğiniz koltuğun kalitesi fiyatıyla doğru orantılı olmalıdır.

Boyut

Koltuk takımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında boyutta önemli bir yere sahiptir.  Koltuklarda boyutlar farklılık gösterir. Bu nedenle dar bir oturma odasına sahipseniz büyük boyutlu bir koltuk takımı almanız gerekir. Eğer büyük bir oturma odasına sahipseniz istediğiniz boyuttaki koltuk takımını almakta özgür olabilirsiniz.

Tasarım

Koltuk takımları farklı boyutta olduğu gibi tasarımlara da sahip olabilir. Örneğin köşe koltuk takımları oturma odasında son dönemde en çok tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Seçeceğiniz tasarım ise mobilyalarınızla uyumlu olmalıdır.

Konfor

Koltuk takımlarında konforda önemlidir. Kullanılan ahşap ya da metaller koltuğun konforunu belirlerken sünger uzun süre oturmalarda rahat ettirebilmelidir. Kaliteli koltuk takımları kumaşıyla süngeriyle uzun yıllar boyunca bozulmadan kalabilir.

Yastıklar

Koltuk takımları genellikle kırlent denilen yastıklara sahiptir. Bazı tasarımların arka bölümündeki yastıklar çıkarılabildiğinden dolayı hem estetik hem de konforlu olması gerekir. Yastıkların kılıflarının yıkanabilir özellikte olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayaklar

Her ne kadar çok fazla dikkat edilmiyor olsa da koltuk takımlarında ayaklarda çok önemlidir. Kaliteli ayaklar ağırlıkları istenildiği gibi taşıyabilir. Ayaklar ne kadar sağlam olursa koltuğun duruşu da şeklide o kadar güzel görünecektir.

Kol Dayaması

Koltuklarda dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de kolçak bölümüdür. Kolları dayadığınız bölüm bazı modellerde klasik bazılarında ise modern yapıya sahiptir.

İskelet Yapısı

Son olarak dikkat edilmesi gereken koltukların iskeletleridir. İskelet ne kadar iyi malzemeden yapılırsa koltukların dayanma süresi de o kadar uzun olacaktır.

https://ravhome.com.tr/