Blog

Koltuk Takımı Nasıl Temizlenir?

Koltuk Takımı Nasıl Temizlenir?

Havaların soğumaya başlaması en çok eşyaların temizlenmesi konusunda sıkıntı yaşanmasına neden oluyor. Yazın sıcağında ister halınız olsun isterseniz koltuğunuz olsun yıkattığınızda hemen kuruyabiliyor ve bu sayede temizlik konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Kışın ise kuruma derdi bir yana, zamanın kısa olması koltuk takımı temizliğinde zorluğa neden olabiliyor.

Biz bu makalemizde bu sorunu yaşamamanız adına koltuk takımı nasıl temizlenir? Size hem pratik hem de etkili birkaç öneriyle yanıt verelim istedik.

Bayanların hiç sevmediği ancak yapmak zorunda olduğu aktiviteler arasında temizlikte bulunuyor. Bu koltuk temizliği de olsa aynı evin genel temizliği de olsa aynı. Ancak bu işten nefret ediyor olmak yaşadığınız alanı temiz tutmamanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Peki, doğru koltuk takımı nasıl temizlenir?

Koltuk Takımı Temizleme?

Evde zamanın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz koltuk takımları ister istemez zaman içinde kirleniyor. Hatta açık renkteki koltuk takımlarının kirlenme süresi daha erken olabiliyor. Bazı koltuklarda kullanılan kumaşlar inatçı lekeleri bile kolayca çıkarabiliyorken bazıları biraz daha uğraştırıcı olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar koltuk takımı alırken kumaşına ve kalitesine önem verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Koltuklar zamanla kirlenirken bazı durumlarda da zamansız olarak kirlenebiliyor. Örneğin çay içerken ya da meyve suyu içerken üzerine dökmek, ya da çocukların ellerine aldıkları bir çikolata parçasının koltuğa düşüp leke yapması gibi onlarca neden sayılabilir.

İşte bu noktada yapılması gerekenler ise şöyledir.

Pamuklu Koltuklar Nasıl Silinir?

Pamuklu koltukların temizliğinde sabun ve sirke kullanmanız gerekiyor.  İhtiyacınız olan malzemeler ise şu şekildedir:

  • Bir kahve fincanı sirke
  • Bir fincan ılık su
  • Çeyrek bardak sıvı sabun ya da arap sabunu

Yukarıdaki malzemeleri bir kovanın içerisinde karıştırın ve bir sprey içerisine koyarak koltuğun lekeli olan kısımlarına püskürtün.  Sıktığınız karışımı temizlemek için temiz bir bezle iyice ovalayın ve durulayın.

Koltuk Takımı Nasıl Temizlenir?

Koltuk Takımı Nasıl Temizlenir?

Kadife Koltuklar Nasıl Silinir?

Kadife koltukları silmek için bulaşık deterjanı kullanmanız gerekiyor. İhtiyacınız olan malzemeler ise bir bardak ışık su, bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı şeklinde. Bunları karıştırarak lekeli olan bölgenin üzerine püskürtün ve bir süre bekledikten sonra ışık ve nemli bir bezle yüzeyi nazikçe ovalayın. Bu işlem sonrasında kurumasını bekleyebilirsiniz.

Koltukları Aspirin İle Temizleme

Piyasada birçok markette aspirin ürününü bulabilirsiniz. Bu ürün normal bildiğimiz ilaç olan aspirin değildir. Çok amaçlı olan bu ürünü kullanırken bir kabın içerisine bir miktar döküyorsunuz ve temiz bir bezi ıslatarak lekeli bölgeyi siliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken aspirini doğrudan kumaşa uygulamamak. Yani mutlaka suyla karıştırmalısınız. Lekeli olan bölgeye sıktıktan sonra bir müddet bekleyip nazikçe lekeyi ovalıyorsunuz. Sonrasında temiz nemli bir bezle durulama yapıp kurumasını bekleyebilirsiniz.

Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Silinir?

En çok merak edilen konulardan biri de tay tüyü koltukların nasıl temizlendiğidir. Adından dolayı silme konusunda tereddüt yaşansa da aslında bu koltukları silmeniz içinde sabun, sirke ve şampuan yeterli olacaktır. Bahsettiğimiz bu malzemeleri bir kabın içinde karıştırıp hassas olan tay tüyü koltuğun lekeli bölümüne sıkabilirsiniz.  Bu koltukların en büyük özelliği kolay kolay leke tutmamasıdır. Bunun için temizlik konusunda endişelenmenize çok gerek kalmayacaktır.

Koltuk takımı modellerimiz için https://ravhome.com.tr/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.